Jak dobrać system nagłośnienia?

Jedno z pierwszych pytań jakie słyszymy od klientów to : Jak dobrać system nagłośniania ? lub Jakie nagłośnienie dobrze zagra ?

My kiedy projektujemy systemy nagłośniania pytamy jakie ma Pan oczekiwania. Pytanie dość szerokie bo nie każdy wie co może się sprawdzić w tej konkretnie instalacji nagłośniania. Wtedy pada pytanie z naszej strony o typ obiektu do nagłośnienia. Inaczej zabierzemy się za dobór elementów nagłośniania restauracji, pubu, salonu medycznego, sali konferencyjnej czy wreszcie nagłośnianie dyskontu spożywczego hali sportowej lub obiektu sakralnego.

Zazwyczaj klienci pytają o system nagłośnienia kiedy dany obiekt już działa więc łatwo sobie wyobrazić, że pojawiają się pewne ograniczania instalacyjne. Wtedy z pomocą przychodzą sufity podwieszane. Na rynku istnieje bowiem szeroka gama głośników do zabudowy w suficie.

Restauracja, czy obiekty usługowe stawiają na miłą dla ucha muzykę w tle i w takim przypadku głośniki idealnie znajdują zastosowanie.

Przy odpowiednim doborze głośników możemy uzyskać miły dla ucha bas i wyrazistość dźwięku nawet przy niskim natężeniu dźwięku.

Podstawową zaleta zastosowania głośników sufitowych jest możliwość równomiernego pokrycia dźwiękiem całej powierzchni.

W pubach czy sklepach odzieżowych gdzie wymagana jest większa dynamika zazwyczaj stosuje się głośniki naścienne lub sufitowe o dużych membranach, można również pokusić się o zastosowanie subwoofera aktywnego lub pasywnego.

Nie mniej ważna od doboru i rozmieszczenia głośników jest funkcjonalność. Jeśli restauracja posiada kilka sal lub mamy sale konferencyjną z przesuwną ścianką dzieląca dużą sale na dwie mniejsze warto pomyśleć o rozwiązaniu strefowym. Zastosowanie strefowego nagłośnienia nie wiążę się z dużym nagładem pieniężnym a zyskujemy dodatkowe możliwości tj. mamy możliwość włączenia wyłączenia strefy. Regulacji głośności w każdej strefie czy możliwość kierowanie dowolnego źródła dźwięku do wybranej strefy. Ciągnąc dalej przykład restauracji dźwięk z TV może być słyszalny tylko w pomieszczeniu gdzie jest zlokalizowany a w pozostałych strefach inne źródła dźwięku CD/ Mp3 czy Tuner radiowy. Podobnie na sali konferencyjnej gdzie przy użyciu prostego wzmacniacza strefowego możemy prowadzić niezależne konferencje w salach gdzie mamy wydzieloną linię głośnikową lub dowolnie poszczególne linie łączyć.

   

Zatem na jakie podstawowe pytania należy odpowiedzieć przy budowie systemu nagłośnienia ?

Oto kilka pytań jakie najczęściej zadajemy klientom:

  • jaki jest typ obiektu do nagłośnienia? ( przeznaczenie ogólne , powierzchnia )

  • jakie są warunki akustyczne ( czy na podłodze jest parkiet czy płytki . Czy ściany są ze szkła itp.)

  • jakie funkcje ma spełniać nagłośnienie? ( tło muzyczne, komunikaty słowne, imprezy taneczne itp.)

  • jakie mamy możliwości instalacji? ( głośniki ścienne, sufitowe ,kulowe, głośniki odporne na warunki atmosferyczne itp)

  • czy system nagłośnienia podzielić na strefy?

  • jakie źródła dźwięku i mikrofony?

 

To zaledwie mała podpowiedź jak się zabrać za projekt naszego nagłośnienia.

Ufamy ze nasze doświadczenie pozwoli dobrać dla Państwa najlepsze rozwiązanie cena/jakość

Projekty i koncepcje wykonujemy bezpłatnie

Zapraszamy do kontaktu Formularz kontaktowy